Zwierzęta

Sokół wędrowny

Sokół wędrowny

sokół wędrowny ciekawostki

Sokół wędrowny jest najszybszym zwierzęciem na świecie. W locie nurkowym, podczas polowania potrafi osiągnąć prędkość zbliżoną do 400 km/h. Największa zmierzona prędkość wynosiła 389 km/h. Takie osiągi umożliwia m.in. jego budowa ciała, kształtem przypominająca pocisk. Mała głowa, szerokie skrzydła, umięśniony grzbiet zapewniają mu aerodynamiczny kształt. Sokół wędrowny występuje na wszystkich kontynentach z wyjątkiem Antarktydy. Można go spotkać nawet w dużych miastach, a jego gniazda zaobserwować na niektórych budynkach.
Samice są do 30% większe od samców. Jest to ptak który żywi się innymi ptakami, głownie gołębiami. W jego jadłospis wchodzą również kuropatwy, kaczki, mewy i wiele innych. Zdobycz wypatruje z wysokich punktów obserwacyjnych lub z powietrza. Na ofiarę spada lotem nurkowym z bardzo dużą prędkością, uderza w jej skrzydło, po czym przechwytuje ją, gdy ta spada na ziemię.

Młode różnią się od dorosłych ubarwieniem piór, dzięki temu dorosłe osobniki łatwo odróżniają je i nie traktują ich jako rywali na danym terytorium.
W Polsce objęty ochroną gatunkową ścisłą.


Długość ciała: 41-49 cm 
Rozpiętość skrzydeł: 95-115 cm
Masa ciała: 0,6-1,3 kg
Lęg: 3-4 jaja
Wysiadywanie: ok. 30 dniJaką prędkość sokół wędrowny osiąga w locie poziomym?


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *