Zwierzęta

Ptak który śpi, je oraz pije w czasie lotu!

Żyjemy w coraz większym pędzie, w ciągłym pośpiechu a doba zawsze wydaje się za krótka. Chciałoby się móc robić wszystko w biegu, ale przecież to niemożliwe, aby w ten sposób wyspać się, zjeść posiłek, a przy tym w krótkim czasie nie opaść zupełnie z sił. Ale czy na pewno? Tym zdawało by się niepodważalnym prawom biologii rządzącej żywymi organizmami, przeczy niepozorny z wyglądu ptak, jerzyk.
Wizualnie zbliżony do jaskółki ma z nią bardzo niewiele wspólnego. Jest większy, ma brunatnoczarne ubarwienie, sierpowate skrzydła i charakterystyczny, rozwidlony ogon. Jednak to nie jego wygląd ale tryb życia czyni go niezwykłym.

Jerzyk zwyczajny
Jerzyk zwyczajny / Foto: Swift (Apus apus) by Billy Lindblom / CC BY 2.0

Król przestworzy

Jerzyk to król wszystkich ptaków pod względem wytrzymałości w locie. Jest bardzo szybki. Potrafi opuścić gniazdo z prędkością 70 km na godzinę a nurkując w powietrzu osiąga prędkość 220 kilometrów na godzinę, czyli o wiele większą, niż dopuszczalna prędkość samochodów na polskich autostradach. Charakterystyczne dla niego loty na długie dystanse ustają jedynie w okresie lęgowym, kiedy opiekuje się pisklętami i przebywa rzadziej w powietrzu. Poza tym okresem lata właściwie bez przerwy. „Bez przerwy” można śmiało potraktować jako określenie dosłowne, ponieważ jerzyk potrafi przebywać w powietrzu ciągle nawet 200 dni. Rekordowy czas bez lądowania wynosił 3 lata, co wydaje się wynikiem zupełnie nieprawdopodobnym. Jakim cudem jerzyki radzą sobie z głodem i zmęczeniem w powietrzu?

Stołówka pod chmurami

Jerzyki żywią się niewielkimi owadami latającymi, łowiąc je w czasie lotu. Do ich menu zaliczają się komary, chrząszcze, małe gatunki motyli i muchy. Nie pogardzą również pająkami, podróżującymi w powietrzu z babim latem. Wodę zdobywają spijając krople deszczu. Utrudnieniem dla jerzyków mogą być przedłużające się okresy suszy ale także częste ulewy, które z jednej strony pozwalają zaspokoić pragnienie, ale z drugiej sprawiają, że owady chronią się przed deszczem i trudniej zdobyć ich dostateczną ilość.

Jerzyk ciekawostki
Apus apus / Foto: Falciot #2 by pau.artigas / CC BY-SA 2.0

Podniebna kołyska

Pożywienie to nie wszystko. Równie ważny dla prawidłowego funkcjonowania każdego zwierzęcego organizmu jest sen. Jerzyki zapadają w krótkie drzemki w locie, zwisając w powietrzu nawet trzy tysiące metrów nad ziemią. Poza tym czasem trzymają się bliżej ziemi, na wysokości, którą osiągają owady latające. Nawet kopulacja następuje w powietrzu, można więc śmiało powiedzieć, że jerzyk jest ewenementem na skalę całego ptasiego świata.

Na stałym gruncie

Jerzyki budują gniazda na wieżach kościołów, pod dachówkami, w szczelinach murów i w innych wysokich miejscach, z których łatwo jest im wzbić się w powietrze. Ich nogi są niewielkie, mają więc duże trudności z podrywaniem się do lotu z płaskiego podłoża. Osoby, które miały okazję oglądać jerzyki z bliska, mogą uważać się za prawdziwych szczęściarzy. W końcu nieczęsto zdarza się obcować oko w oko z królem.

Jerzyk występowanie
Zasięg występowania jerzyka: czerwony – obszar lęgowy niebieski – obszar zimowania

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *