Zwierzęta

Poznaj tajemnicę Nemo czyli błazenek i jego podwodny świat!

Pamiętacie film animowany Gdzie jest Nemo z 2003 roku? Opowieść o miłości ojca do syna, przeniesiona w świat kolorowych ryb, zdobyła serca dzieci i dorosłych na całym świecie. Co więcej, duża część z oglądających go osób pierwszy raz zetknęła się z pomarańczowo-białą rybką o sympatycznej nazwie błazenek. Okazuje się, że to małe zwierzątko skrywa o wiele więcej tajemnic, niż można by się spodziewać, a jego życie jest równie fascynujące jak filmowa opowieść. Zanurkujmy w barwnym świecie rafy koralowej i przyjrzyjmy się tym niezwykłym rybom.

Błazenek plamisty
Amfiprion plamisty / Foto: Amphiprion ocellaris by Kazuhiro Tsugita / CC BY-SA 2.0

Mały, ale wariat

Błazenkami nazywa się w języku polskim ryby należące do rodzaju Amphiprion. Są to gatunki w większości niewielkie (od 3 do 30 centymetrów długości) i jaskrawo ubarwione, najczęściej w odcieniach pomarańczu lub czerwieni. Żyją na rafach koralowych Oceanu Indyjskiego i Spokojnego. Ich niepozorne rozmiary i sympatyczny wygląd nie powinny jednak nikogo zmylić – błazenki to ryby wojownicze i agresywne, co uwidacznia się szczególnie w tym, jak zaciekle bronią swych domków. Zwłaszcza samice są bardzo zadziorne i to one pełnią w koloniach błazenków rolę głowy rodziny. Rybki te żywią się w zasadzie wszystkim, co dryfuje w pobliżu ich schronienia. Żyją najczęściej w grupkach liczących kilka osobników – jak już było wspomniane, największym i najsilniejszym osobnikiem jest samica, której podlega kilku samców. Cała kolonia wspólnie opiekuje się potomstwem samicy i broni gniazda przed intruzami. Jeżeli samica zginie, jeden z samców zmienia płeć i przejmuje rolę przywódcy stada.

Błazenek pośród rafy koralowej
Błazenki zamieszkują rafy koralowe mórz tropikalnych, Ocean Indyjski i Ocean Spokojny.

Niezwykły dom

Najbardziej znaną cechą błazenków jest ich niezwykła więź z ukwiałami, podwodnymi bezkręgowcami wyposażonymi w parzydełka. Są one bardzo niebezpieczne dla większości żyjących na rafie koralowej ryb, ale dla błazenków to właśnie parzydełka ukwiałów stanowią bezpieczne schronienie przed innymi drapieżnikami. Ryby te pokryte są specjalnym śluzem, który chroni je przed jadem ukwiału. Dzięki temu mogą bez obaw chronić się w jego parzydełkach. Nie pozostają dłużne swemu gospodarzowi, oczyszczając go i przeganiając inne, nadgryzające go ryby.

Błazenek plamisty i ukwiał
Amfipriony są znane z tego, że żyją w symbiozie z ukwiałami.

Co ciekawe, umiejętność wytwarzania ochronnego śluzu nie jest u błazenków wrodzona. Wytwarza się z czasem, w miarę jak ryba ma coraz więcej kontaktu z parzydełkowcem. Jeżeli na dłuższy czas się z nim nie styka, umiejętność wytwarzania śluzu zanika. Podobnie jest, jeśli ryba jest chora lub ranna – taki błazenek może zostać zabity i zjedzony przez ukwiał, jak każda inna ryba.

Rafa koralowa

Niebezpieczny biznes

Ze względu na swoje ciekawe zwyczaje i spektakularny wygląd, błazenki są bardzo popularnymi rybami akwariowymi. Ich sława zwiększyła się jeszcze wraz z premierą filmu o Nemo. Niestety, nie zawsze popularność przynosi korzyści. Błazenki, podobnie jak wiele innych egzotycznych ryb, padają ofiarami nielegalnych połowów do celów akwarystycznych. Ta szkodliwa działalność stanowi duże zagrożenie dla far koralowych i ich bioróżnorodności. Z tego względu ryby takie jak błazenki narażone są na niebezpieczeństwo wyginięcia – warto o tym pamiętać, gdy ogląda się je przez szybę akwarium.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *