Zwierzęta

“Polski skorpion” – w obawie przed ukąszeniem!

“A niechaj narodowie wżdy postronni znają, iż Polacy nie gęsi, i swego skorpiona mają!”

Powyższa parafraza słynnego cytatu Mikołaja Reja jest jak najbardziej zgodna z prawdą, a odnosi się do zaleszczotek. Zaleszczotki to rząd małych, drapieżnych pajęczaków występujący głównie w krajach tropikalnych, ale spotykany również w Europie, w tym w Polsce. Jak sugeruje tytuł artykułu, zaleszczotki swoim wyglądem do złudzenia przypominają groźne skorpiony, są jednak nieco mniejsze i nie posiadają zaodwłoka z kolcem jadowym.

Zaleszczotek książkowy
Foto: Pseudoscorpion (Pseudoscorpiones) by Ryan Hodnett / CC BY-SA 2.0

Zaleszczotki osiągają od 2 do 8 mm długości, a ich złożone, dwuczęściowe narządy gębowe zakończone są szczypcami. Wyróżnia się ponad 2500 gatunków zaleszczotek, w tym 40 gatunków na terenie Polski. Zamieszkują m. in. ciasne przestrzenie pod kamieniami, głazami, ściółkę leśną. Lubią też zagnieździć się w starych księgozbiorach, gdzie odgrywają swoją pożyteczną rolę zjadając szkodniki żywiące się papierem. Stąd wywodzi się również nazwa pospolicie występującego w naszym kraju zaleszczotka, a mianowicie zaleszczotka książkowego. Ów gatunek osiąga od 2,5 do 4,5 mm długości, ma charakterystyczny ciemnobrązowy kolor z prążkowanym tułowiem oraz długie szczękoczułki zakończone jadowitymi szczypcami. Jako drapieżnik, odżywia się małymi owadami, a dzięki swoim gruczołom jadowym umieszczonym na końcu szczypiec potrafi sparaliżować także większe od siebie ofiary.

Zaleszczotek
Foto: Pseudoscorpion by Katja Schulz / CC BY 2.0

Zaleszczotki mogą na pierwszy rzut oka wywołać szybsze bicie serca u osób bojących się skorpionów, z uwagi na ich niezwykłe podobieństwo. Niektóre gatunki osiągają do 8 mm długości, a ich zakończone gruczołami jadowymi szczypce potrafią ujarzmić większe od samego zaleszczotka ofiary. Ci, którzy z przerażeniem obserwują pospolitego w Polsce zaleszczotka książkowego buszującego w starych księgach nie powinni jednak niczego się obawiać. Ten pajęczak bowiem nie jest szkodnikiem. Przeciwnie, zaleszczotek książkowy z uwielbieniem poluje na gatunki małych owadów żywiących się papierem. Można więc uznać jego podobieństwo do skorpiona za ciekawostkę i ze spokojem cieszyć się bytowaniem pajęczaka w swoich księgozbiorach.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *