Zwierzęta

Mandryl – największa małpa zwierzokształtna Starego Świata!

Mandryl – największa małpa zwierzokształtna Starego Świata!

Wyjątkowo barwna twarz, silne zęby oraz wymiary, których pozazdrościć mogłaby niejedna małpa ze Starego Kontynentu – te cechy czynią z mandryli zwierzęta unikatowe na skalę całego globu. Dowiedz się więcej o tych wyjątkowych zwierzętach i ich sposobie życia.

Zwierzę z makijażem na twarzy?

Mówi się, że mandryle wyróżniają się wyjątkowo barwną twarzą. Ich niebiesko-zielono-czerwony nos, czerwona broda oraz żółte plamki w okolicach oczu przykuwają uwagę i sprawiają, że mandryl jest uznawany za najbardziej ubarwioną małpę w całej przyrodzie. Wyjątkowo rzucają się w oczy jest także ich zad, który przybiera – głównie u samców – kolor od niebieskiego do purpurowych odcieni. Ich skórę tworzą gruczoły, z których wydzielina pomaga mandrylom znakować ich terytorium.

Mandryl opis

Ulubione drzewo, czyli zadziwiający styl życia mandryli

Te niesamowite ssaki prowadzą koczowniczy tryb życia. Żywią się małymi zwierzętami, orzechami, liśćmi, lianami oraz owocami. Po te ostatnie lubią wdrapywać się na wysokie drzewa. Gdy już znajdą drzewo owocowe pozostaną na nim tak długo aż zjedzą wszystkie owoce. Potem ruszają w dalszą drogę. Dziennie stado pokonuje dystans około 4,5 km i zajmuje terytorium od 1000 do 5000 ha. 

U mamy na plecach im najwygodniej

Mandryle dojrzałość osiągają w wieku 4 – 6 lat. Zanim jednak dorosną przez pierwszy rok życia są wychowywane przez matkę, która nosi je na plecach. Samice mandryli wraz z młodymi łączą się w stada nazywane hordami, których liczba często sięga tysiąca osobników. Natomiast samce  – poza okresem rui, gdy dołączają do stada – żyją samotnie. Gody trwają między czerwcem a październikiem, a ciąża u samicy trwa około 290 dni. Samica rodzi jedno młode, które najpierw nosi przyczepione do brzucha, a potem na grzbiecie.

Mandryle

Dorosłość – siła i potężne wymiary

Mandryle dożywają 20 lat życia. Samce są dwa razy większe od samic, a ich wymiary sięgają nawet 95 cm. Przeciętny samiec waży 32 kg i posiada kły o średniej długości 4,5 cm. To wystarczy, by złowić małe zwierzę czy też przestraszyć wroga.

Pokaz siły – sposób mandryli na wroga

Młode mandryli mogą paść ofiarą niemal każdego drapieżnika. Lamparty, orły czy też pytony to główni wrogowie, na których uważać muszą mandryle. Bronią się poprzez ucieczkę na wysokie drzewa, gdzie nie można ich dosięgnąć, ale także poprzez pokaz siły. Podczas ataku często samiec zostaje na dole i demonstruje swoją siłę przed atakującym go drapieżnikiem. 

Mandryl małpa

Gatunek skazany na wymarcie?

Jednak to ich największym wrogiem jest człowiek. Mandryle często żerowały na plantacjach przez co były traktowane jak szkodniki i tępione przez rolników, którzy zajmowali się swoją ziemią. Drugim czynnikiem, który sprawia, że mandryli jest coraz mniej, jest ciągłe niszczenie ich środowiska naturalnego przez działalność ludzką. Dlatego zwierzę zostało wpisane do Czerwonej Księgi Gatunków Zagrożonych ze statusem VU. 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *