Zwierzęta

Co łączy wiewiórkę z kuną?

Wiewiórka i kuna są to zwierzęta, które bez wątpienia należy zaliczyć do fauny Polski. Dość licznie występujące na terenie naszego kraju zamieszkują lasy, parki, a nawet kamieniołomy. W dzisiejszym zestawieniu zostaną opisane trzy gatunki: wiewiórka pospolita, kuna leśna oraz kuna domowa.

Wiewiórka pospolita
Wiewiórka pospolita

Kuna leśna a kuna domowa

Należą do rodziny łasicowatych. Ich sylwetka charakteryzuje się wydłużonym ciałem i krótkimi nogami. Kuna leśna czyli tumak posiada ciemnobrązową sierść z żółtawą, nie rozwidloną plamą na piersi. Jej opuszki palców i stóp są owłosione.  Z kolei kuna domowa czyli kamionka okryta jest brązową sierścią z białą, rozwidloną plamą na piersi, sięgającą do nasad przednich łap. Jej opuszki palców i stóp są nagie. Są to podstawowe różnice w ich wyglądzie.

Każdy gatunek zajmuje odrębny biotop tak aby nie musiały ze sobą konkurować. Kuna domowa żyje głównie w terenach otwartych, w obrębie osiedli, w kamieniołomach, w zakrzewieniach śródpolnych czy też w niewielkich kompleksach leśnych w otoczeniu pól. Z kolei jej kuzyn czyli kuna leśna preferuje stare, gęste lasy, gdzie korony drzew są zamknięte.

kuna domowa
Kuna domowa

Wiewiórka pospolita

Jest to gryzoń występujący powszechnie na terenie całego kraju. Możemy ją spotkać w parkach miejskich oraz w lasach, szczególnie liściastych. Każdy z nas widział rudą wiewiórkę nie jeden raz. Jest to zwierzę niewielkich rozmiarów. Tułów wraz z głową osiąga łącznie 20-24 cm długości, ogon 17-20 cm, a jej masa wynosi 200-300 gramów.

Gatunek ten jest sukcesywnie wypierany przez wiewiórkę szarą. W Wielkiej Brytanii i Irlandii wiewiórka ruda już niemal całkowicie została wyeliminowana. Jej szary kuzyn rozprzestrzenia się w tempie 17-18 km² rocznie, przy czym może osiągnąć tempo nawet 250 km² rocznie. Pozostaje pytanie kiedy dotrze do Polski? Co wtedy się stanie z naszą polską wiewiórką?
Mechanizm wypierania polega na konkurencji o pokarm oraz roznoszeniu śmiertelnego dla wiewiórki pospolitej wirusa Squirrel poxvirus.

Wiewiórka a kuna

Na początek porównajmy ich rozmiary. Wiewiórka pospolita waży średnio 5 razy mniej niż kuna, jej długość ciała jest 2 razy mniejsza, a jej ogon o kilka cm krótszy.
Jednakże u tych zwierzaków możemy doszukać się trochę cech wspólnych. Co łączy wiewiórkę z kuną?

kuna leśna
Kuna leśna – młody osobnik / Foto: Steve Slocomb / CC BY 2.0

Zacznijmy od człowieka. Kuna domowa żywi się nie tylko owocami, małymi gryzoniami czy też nietoperzami. Zdarza jej się polować na drób hodowany przez ludzi.
Jeżeli chodzi o wiewiórkę też w pewien sposób wpływa na działalność człowieka. To że wykrada orzechy z sadu chyba każdy wie, ale zdarza się jej również zdrapywanie kory drzew głównie iglastych.

Kuna leśna podobnie jak wiewiórka pospolita swoje gniazda zakłada m.in. w dziuplach drzew. Każdy tumak może posiadać ich kilka na danym terytorium. Oba ssaki zwinnie poruszają się po drzewach, skacząc z gałęzi na gałęzie. Przydatnym miejscem dla kuny są również szczeliny w skałach, gdzie skrywa się w razie niebezpieczeństwa.

Wiewiórki rzadko łączą się w pary, podobnie jak kuny leśne wiodą raczej samotniczy tryb życia. Gdy przychodzi czas na rozród, zarówno kuna jaki i wiewiórka osiągają podobną liczbę młodych w jednym miocie i wynosi ona 2-8.

Na zakończenie warto jeszcze wspomnieć że kuny polują na wiewiórki, regulując w ten sposób ich liczebność. Razem z innymi drapieżnikami skracają ich długość życia średnio do 2-4 lat, dla porównania u kun długość życia wynosi 8-10 lat.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *