Zwierzęta

7 grup dźwięków, podwójne futro, 3 powieki – jedna Wydra

Można rzec, że już król Jan III Sobieski zauroczony był wydrami na tyle, że chciał mieć jedną dla siebie. Współcześnie ten niezwykle interesujący ssak z rodzimy łasicowatych jest objęty całkowitą ochroną, więc niczym król wydry mieć nie możemy, ale warto przyjrzeć się bliżej temu nietuzinkowemu zwierzęciu.

Polowanie

Woda to jest to

Wydra obok borsuka jest jednym z największych przedstawicieli łasicowatych. Długość ciała wraz z ogonem może dochodzić do 1,5 metra. Masa do 14 kg. Samce są większe od samic. Średnia długość życia na wolności to 4 lata. Występuje na terenie całej Europy, Azji, obu Ameryk a także Afryki północnej. W Polsce występuje wydra europejska (Lutra Lutra). Można ją spotkać na terenie całego kraju i jest to najbardziej rozpowszechniony gatunek na świecie. Poza nią znane są jeszcze wydra karłowata, wielka czy morska. Wydrę znajdziemy nad wodą, zarówno nad brzegami rzek, cieków wodnych, jezior czy stawów.

wydra w wodzie

Ponieważ środowisko wodne to cały jej świat jest maksymalnie przystosowana do życia w nim. Podczas nurkowania nozdrza i uszy ochrania specjalny fałd skórny, natomiast oczy są chronione przez przezroczystą trzecią powiekę. W wodzie wydra widzi lepiej niż na lądzie. Wyspecjalizowana soczewka i rogówka niwelują załamania światła. Nos, oczy i uszy są osadzone na tyle wysoko by mogła z nich korzystać płynąc po powierzchni. Krótkie kończyny nie sprawiają, że wydra jest wybitnym biegaczem, ale pod wodą są świetną jednostką napędową. Prędkość jaką mogą osiągać wydry pod wodą to aż 1,5 m/s. Palce spięte błoną pławną wyposażone są w pazury, które pomagają przytrzymać upolowaną ofiarę. Futro wydry podobnie jak futro bobra składa się z dwóch rodzajów włosów: wełnistych, które izolują ciało przed zimnem i ościstych, które chronią przed uszkodzeniami. Wydry dzierżą rekord wśród zwierząt jeśli chodzi o gęstość futra. Na centymetrze kwadratowym skóry może być ich aż 50 tysięcy! To aż 6 razy więcej niż u psa i 2 razy więcej niż u kota. Dzięki temu niestraszne jej minusowe temperatury sięgające nawet 20 stopni Celsjusza poniżej zera. Wydry posiadają świetny słuch a także węch, służący do komunikacji miedzy osobnikami, który co ciekawe działa tez pod wodą. Wydra podobnie jak bobry posiada wibrysy, czyli włosy czuciowe, które pozwalają polować także w mętnej wodzie.

Dziś na obiad rybka

Na sen i odpoczynek poświęca więcej niż połowę doby. Reszta czasu przeznaczana jest na znakowanie terytorium, toaletę oraz polowanie. Ta ostatnia czynność nie sprawia im zbyt dużego problemu: niesamowita zwinność, ostre zęby i chwytne łapy zakończone pazurami sprawiają, że wydry są niezwykle skutecznymi drapieżnikami. Choć gustują w tzw. „białych” rybach typu płocie, karasie czy leszcze, to nie pogardzą także płazami, małżami, wodnymi owadami, rakami a nawet mniejszymi ssakami czy ptakami. Ich terytoria mogą liczyć nawet od kilku do kilkunastu kilometrów długości brzegu. Samice żyją zwykle na terytoriach razem z młodymi. Natomiast terytoria samców są dużo większe i nakładają się na terytoria samic. Schronieniem są wykopane nory, chociaż te często są zaadaptowane po bobrach. Fascynującą dziedziną badań jest badanie sposobu porozumiewania się wydr. Do tej pory naukowcom udało się wyodrębnić 7 różnych grup dźwięków, są to m. in. chichoty, pomruki, chrząkania, szczeknięcia, ćwierkania, czy warknięcia. Służą one wyrażaniu emocji i komunikacji. Wydry po połączeniu w pary mogą rozmnażać się przez cały rok. Ciąża trwa ok. 2 miesięcy po której rodzi się od 2 do 4 młodych, które pełny rozwój osiągają dopiero po 2 latach. Podczas odpoczynku wydry uwielbiają się… bawić.

wydra zamarznięte jezioro

Czy wydra wygra?

Liczbę wydr w Polsce szacuję się na ok. 15 tysięcy osobników. Zwierzę często daje się we znaki hodowcom ryb, jednak jak pokazują przykłady z innych krajów (Czechy, Niemcy) można niedużym nakładem pracy i środków finansowych tak zabezpieczyć stawy byśmy mogli żyć w zgodzie. Wydry mogą bowiem pomóc w walce z piżmakami czy posłużyć do naturalnej selekcji ryb słabych lub chorych. Trzeba pamiętać, że Wydra w Polsce jest pod całkowitą ochroną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *