Rośliny

Polskie rośliny chronione – bagno zwyczajne

 

bagno zwyczajne roślina chroniona
Foto: Sookail – Rhododendron tomentosum aka Ledum palustre IMGP2234 by kriimurohelisedsilmad (off for while) / CC BY-SA 2.0 

Należy do rodziny wrzosowatych, a jego ulubionym siedliskiem są torfowiska oraz bory bagienne. Bagno zwyczajne to ciekawa roślina, która w Polsce objęta jest ochroną.

Gdzie można się z tą rośliną spotkać najczęściej?

Bagno zwyczajne lubi mokre podłoże i cień. W polskich górach pojawia się dość rzadko, znacznie częściej można się z nim spotkać w niżowej części naszego kraju. Występuje licznie w niektórych parkach narodowych np. Białowieskim, Poleskim, Słowińskim oraz w rezerwatach przyrody np. Bór na Czerwonem.

Co warto wiedzieć na jej temat?

Bagno zwyczajne jest krzewem, który może osiągnąć wysokość do 1,5 m. Skórzaste liście o długości dochodzącej do 5 cm, białe lub różowe kwiaty pięciopłatkowe o średnicy dochodzącej do 1,5 cm – oto cechy typowe dla bagna zwyczajnego. Kwiatostany – baldachy, owoce mające formę wielonasiennej torebki – oto kolejne szczegóły, dzięki którym możemy rozpoznać bagno zwyczajne.
Roślina ta kojarzona jest też z dość charakterystycznym, przykrym zapachem. Z tego też względu bagno zwyczajne bywało dość często wykorzystywane jako naturalny środek odstraszający mole. Znane są też lecznicze właściwości bagna zwyczajnego, z którego niegdyś tak chętnie korzystały osoby walczące z reumatyzmem. Jednakże należy pamiętać iż jest to roślina trująca.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *