Azja, Parki Narodowe

Wyspa Wrangla

Wyspa Wrangla
Wyspa Wrangla / Foto: Wrangel_Island (RAS NOAA RUSALCA 2009) by NOAA PMEL / CC BY 2.0

Nazwana na cześć rosyjskiego admirała – Ferdynanda von Wrangla – Wyspa Wrangla wraz z najbliżej niej leżącą Wyspą Heralda jest rezerwatem umieszczonym na liście światowego dziedzictwa kulturowego i przyrodniczego UNESCO. Jest to szczególne miejsce ze względu na żyjącą tutaj wielką populację morsów, niedźwiedzi polarnych oraz wielu gatunków rzadkich ptaków. Na wyspie można znaleźć mnóstwo kryjówek, w których niedźwiedzice wydają na świat potomstwo. Są to nory wykopane w śniegu o długości 3 m i szerokości 1,5 m. Prowadzi do nich tunel osiągający nawet 6 m długości.

Niedźwiedź polarny ciekawostki

Wyspa Wrangla położona jest na Oceanie Arktycznym, pomiędzy Morzem Wschodniosyberyjskich i Morzem Czukockim. Jej powierzchnia liczy sobie ponad 7, 5 tysięcy kilometrów. Środkowa część Wyspy jest terenem górzystym, na którym znajduje się jej najwyższy szczyt – licząca sobie ponad 1000 metrów Góra Sowiecka. Wybrzeże wyspy ma natomiast charakter nizinny. Znajduje się w strefie klimatu subpolarnego i porośnięta jest rzadko występującą roślinnością tundrową. Nosi też przydomek Wyspy Mgieł, ze względu na panujący tutaj przez większość roku niedostatek światła słonecznego i notoryczne zamglenie.
Mors arktyczny

Szczególną sławę Wyspa Wrangla zdobyła dzięki odnalezieniu tutaj licznych szczątków mamutów karłowatych, które wyginęły około 3800 lat temu. Swego czasu na terenie Wyspy Wrangla znajdowały się czukockie stacje łowieckie, farma reniferów oraz radary militarne. Jednak od czasu zamknięcia ich w 1992 roku, Wyspa Wrangla jest niezamieszkała, a pozostawione tutaj zabudowania sprawiają niesamowite wrażenie, jakby zostały porzucone zaledwie przed chwilą przez mieszkańców, którzy pozostawili po sobie przedmioty codziennego użytku.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *