Australia i Oceania, Parki Narodowe

Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta

Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta

Australijski Park Narodowy Uluru-Kata Tjuta znajduje się w centralnej części tego kontynentu i został utworzony w 1958 roku. Wraz z terenem parku jest miejscem znaczącym dla rdzennej ludności Australii – Aborygenów z plemienia Anangu, którzy współcześnie wraz z organizacją Parks Australia sprawują pieczę nad tym wyjątkowym miejscem.

Na liczącym sobie ponad 1300 kilometrów kwadratowych terenie, największe wrażenie robią unikalne formacje skalne przyciągające co roku kilkaset tysięcy turystów zauroczonych niezwykłymi kształtami skał nazywanych naukowo twardzielcami lub monolitami. Głównym punktem ich skupienia jest Kata Tjuta, nazywane także Olga i stanowiące grupę 36 monolitów, z najwyższym szczytem nazywanym Górą Olgi o wysokości ponad tysiąca m n. p.m. Nazwa Kata Tjuta oznacza „wiele głów”, bowiem formacje do złudzenia przypominają wystające z ziemi głowy zmieniające kolory w zależności od pory dnia i kąta padania słońca.

Teren parku jest także niebywale bogaty w gatunki unikalnej, występującej tylko tutaj, endemicznej roślinności oraz fauny, które ze względu na surowe warunki panujące w tych okolicach, musiały dostosować się do przetrwania zarówno szalejących tu pożarów, jak i okresów suszy. W skromnej szacie roślinnej przeważają akacje i trawy, a faunę stanowią walabie, lisy, warany, molochy, węże różnych gatunków.

Moloch australia
Moloch

 

 

 

 

 

 

 

 

 


Państwo: Australia
Powierzchnia: 1325 km²
Rok założenia: 1958


 

 

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *