Europa, Parki Narodowe

Park Narodowy Sarek

Park Narodowy Sarek

Położony w Szwecji Park Narodowy Sarek został utworzony na samym początku XX wieku, w 1909 roku, tuż po utworzeniu pierwszego na świecie Parku Narodowego Yellowstone, jest więc najstarszym europejskim regionem tego typu. Utworzono go dla ochrony alpejskiego krajobrazu występującego na terenie północnej części Gór Skandynawskich. Jego powierzchnia liczy sobie ponad 1900 kilometrów kwadratowych.

W Parku Narodowym Sarek znajduje się dużo szczytów górskich, ponad 200 o wysokości przekraczającej 1800 m n. p.m. Sześć z trzynastu najwyższych szczytów Szwecji umiejscowionych jest właśnie tutaj. Najwyższym z nich jest Sarektjåhkkå liczący sobie ponad dwa tysiące m n. p.m. Liczne są także lodowce, których liczba sięga 100, dzikie katarakty czy wąskie doliny.

W sezonie letnim teren Parku Narodowego Sarek porastają licznie kwiaty, tworzące barwne pola. Sarek zamieszkiwany jest przez stada reniferów oraz lisy polarne. Powyżej linii lasu możemy spotkać takie gatunki roślin jak: bodziszek leśny, lepnica bezłodygowa czy pięciornik. W partiach zalesionych zaobserwujemy m.in. pełnik oraz tojad lisi. Faunę parku wzbogacają rosomaki, gronostaje, a z ptaków mornele i wiele innych.

Sarek jest wyjątkowo trudno dostępnym terenem. Wybierając się tu warto mieć więc już spore doświadczenie w turystyce górskiej. Najlepszym okresem do zwiedzania jest okres między początkiem lipca a końcem sierpnia, kiedy stopnieje już leżący tu śnieg. Na trasach nie znajdziemy żadnych typowych udogodnień dla turystów, oznaczonych szlaków czy schronisk.Jest się więc zdanym na własny prowiant i nocleg w namiocie, za to udziałem osób decydujących się na przybycie tutaj jest wyjątkowe doświadczenie pustki i zapierającej dech w piersiach przyrody.

gronostaj europejski
Gronostaj europejski 

Państwo: Szwecja
Powierzchnia: 1970 km²
Rok założenia: 1909


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *