Ameryka Południowa, Parki Narodowe

Park Narodowy Los Glaciares

Los Glaciares Park Narodowy

Zlokalizowany w argentyńskiej części Patagonii Park Narodowy Los Glaciares, czyli Park Lodowców to wyjątkowe miejsce, które jest największym po Antarktyce skupiskiem masy lodowej. Znajdują się tutaj trzy duże lodowce – Perito Moreno, Upsala i Viedma – oraz mniejsze skupiska tego typu, dwa duże jeziora polodowcowe – Argentino i Viedma – oraz najwyższe na obszarze parku szczyty górskie: Fitz Roy i Cerro Torre. Powierzchnia całego parku liczy sobie w sumie ponad cztery tysiące kilometrów kwadratowych i robi niesamowite wrażenie na odwiedzających to miejsce turystach.

W 1981 roku został wpisany na Listę Światowego Dziedzictwa Natury UNESCO. Dla turystów, alpinistów i osób uprawiających trekking dostępna jest tylko północna część parku z bazą wypadową w miejscowości El Calafete. Pozostała część parku znajduje się pod ścisłą ochroną. Występująca tu roślinność to głównie łąki wysokogórskie i lasy. Miejsce to zamieszkują liczne gatunki zwierząt takie jak kondory, gwanako, huemale i wiele innych.

Szczególnym punktem w Parku Narodowym Los Glaciares jest rozrastający się nieustannie jęzor lodowca Perito Moreno o średniej długości liczącej sobie 30 kilometrów, ale na skutek procesów przebiegających naturalnie, nieustannie się zmieniającej. Odwiedzający park Los Glaciares mogą być świadkami niezwykłego spektaklu, jakim jest opadanie brył lodu z czoła tego lodowca do jeziora.

gwanako andyjskie
Gwanako

Państwo: Argentyna
Powierzchnia: 4459 km²
Rok założenia: 1945


 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *