Europa, Parki Narodowe

Park Narodowy Lemmenjoki

Największy w Finlandii i jeden z największych europejskich obszarów chronionych – Park Narodowy Lemmenjoki założony został w 1956 roku i liczy sobie ponad 2800 kilometrów kwadratowych powierzchni. Jego największą atrakcją, przyciągającą turystów, są spędy reniferów. Dla zwiedzających czynny jest od czerwca do września. Zwiedzając go dłużej niż jeden dzień, należy przygotować się raczej na samodzielny nocleg pod namiotem, tereny parku są bowiem dość odludne i znajduje się tutaj raptem kilka chatek, które mogą służyć za schronienie.

Krajobrazy Finlandii

Położony na północy Finlandii, za kołem podbiegunowym Park Lemmenjoki to także tereny, które rdzennie zamieszkiwane są przez ludy Saami nazywane popularnie Lapończykami. Dziś przyciąga zwiedzających niesamowitymi widokami polodowcowych krajobrazów, rozległych torfowisk oraz mozaikami roślin tundrowych porastających skaliste wzniesienia. Co ciekawe, na tych terenach do dzisiaj wydobywa się złoto, wszyscy więc, którzy chcą zakosztować „gorączki złota” nieco bliżej niż w Stanach Zjednoczonych, mogą wybrać się do Finlandii i za zgodą władz samemu szukać drogocennego kruszcu.

Renifery Finlandia

Mieszkańcy tych terenów, lud Saami, zajmuje się zbieractwem, rybołówstwem oraz hodowlą reniferów. Ich coroczne spędy odbywające się przed okresem zimowym, są jedną z największych atrakcji terenu Parku Lemmenjoki. Dla Lapończyków jest to bowiem wyjątkowe: handlowe i towarzyskie wydarzenie, w trakcie którego odbywa się klasyfikowanie, znakowanie oraz sprzedawanie tych zwierząt.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *