Afryka, Parki Narodowe

Park Narodowy Kilimandżaro

Park Narodowy Kilimandżaro

Park Narodowy Kilimandżaro znajduje się w Tanzanii i jest to jeden z najpiękniejszych parków i atrakcji turystycznych w tym miejscu. Powstał w 1973 roku i znajduje się w północno-wschodniej części kraju, nieopodal granicy z Kenią. W 1987 roku wpisano go na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Park zamieszkują liczne zwierzęta: słonie, bawoły afrykańskie, nosorożce, elandy, dujkery, antylopy oraz małpy. Typowym gatunkiem dla tego rejonu jest Kinyongia tavetana należący do rodziny kameleonowatych.

Florę parku tworzą głównie lasy i stepy górskie. Na uwagę zasługują rosnące tam gigantyczne starce – Dendrosenecio kilimanjari. Należą do rodziny astrowatych i osiągają nawet 5 m wysokości.

Dendrosenecio kilimanjari roślina
Dendrosenecio kilimanjari

Na terenie Parku Narodowego Kilimandżaro znajduje się góra, która przez tamtejszych mieszkańców nazywana jest Białym Dachem Czarnej Afryki. Ten masyw górski tworzą trzy szczyty: Uhuru (Kibo,Kilimandżaro) 5895 m n.p.m., Mawenzi 5150 m n.p.m. oraz Shira 3940 m n.p.m. Są to jednocześnie pozostałości po trzech wulkanach. Ta potoczna nazwa wywodzi się od wiecznej pokrywy śniegowej, którą fantastycznie widać z gorących równin Tanzanii. Pierwsze szlaki dla turystów otworzono w 1921 roku, gdy miejsce to nie było jeszcze parkiem narodowym.

Jest to szczególny rejon, który stał się inspiracją dla wielu ludzi. Kilimandżaro dość często podziwiane jest w sztuce. Warto wspomnieć, że góra ta została ujęta w powieści Ernesta Hemingwaya “Śniegi Kilimandżaro”. W tej okolicy rozgrywa się również jeden z największych filmów animowanych “Król Lew”. Narodowy Park Kilimandżaro słynie z wspaniałych widoków, zwłaszcza ze szczytu góry. Będąc w tym miejscu można się wyciszyć i oddać zadumie. Jeśli jesteś miłośnikiem gór i pięknej przyrody musisz koniecznie udać się w to miejsce! Wrażenia będą niezapomniane.

Kilimandżaro ilustracja 1911
Ilustracja przedstawiająca Kilimandżaro z 1911 r. / Autor: Rudolf Hellgrewe

Państwo: Tanzania
Powierzchnia: 1 688 km²
Rok założenia: 1973


Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *