Afryka, Parki Narodowe

Park Narodowy Jeziora Malawi

jezioro niasa
Jezioro Niasa / Foto: Lake Malawi by Frank Douwes / CC BY 2.0

Położony w południowo-wschodniej części Afryki, pomiędzy Malawi – nazywanym ciepłym sercem Afryki ze względu nie tylko na klimat, ale też życzliwość mieszkańców, Tanzanią a Mozambikiem Park Narodowy Jeziora Niasa (Malawi) to obiekt objęty od 1984 roku szczególną ochroną UNESCO ze względu na liczną obecność pojawiających się tutaj endemicznych gatunków ryb, które są dowodem na działanie ewolucji. Do najbardziej rozpowszechnionych należą tilapie, gębacze, czerwieniaki oraz okonie afrykańskie. W sumie szacuje się, że w wodach jeziora Malawi żyje co najmniej 1000 gatunków ryb.

Powierzchnia jeziora Niasa obejmuje ponad 29 tysięcy kilometrów kwadratowych, a jego głębokość maksymalna sięga do 706 metrów. Cała powierzchnia utworzonego w 1980 roku Parku Narodowego Jeziora Niasa liczy sobie 94 kilometry kwadratowe. Zlokalizowanych na nim jest wiele wysp, wśród nich największe: Likoma i Chizumulu, a dookoła otaczają je góry, dając w efekcie niesamowite widoki. Niasa jest jednym z największych jezior na świecie, które długością sięga niemal rozmiarów morskich. Nad jego brzegami można spotkać dzikie zwierzęta Afryki: hipopotamy, słonie, krokodyle, zebry lub nosorożce. Lądową część parku objęły w posiadanie również ptaki. Zobaczymy tu m.in. zimorodki, czaple, ślepowrony oraz kormorany.

Niesamowite widoki jeziora Niasa jako pierwszy z Europejczyków oglądał słynny podróżnik David Livingstone – odkrywca Wodospadów Wiktorii i wielki miłośnik Afryki, przyczynił się do ogromnej zmiany w postrzeganiu tego kontynentu przez resztę świata.

Pielęgnicowate
Tropheops tropheops / Foto: Lake Malawi cichlid by crabchick / CC BY 2.0

Państwo: Malawi
Powierzchnia: 94 km²
Rok założenia: 1980


 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *