Europa, Parki Narodowe

Park Narodowy Ujście Warty i jego tajemnice

 

Park Narodowy Ujście Warty 

Czy wiesz co to nasięźrzał albo salwinia wodna? Widziałeś kiedyś kropiatkę lub traszkę? Czy wiesz po co nam mokradła? Jeżeli nie, to najwyższy czas żeby odwiedzić Park Narodowy Ujście Warty.

Jest to najmłodszy z polskich parków narodowych. Powstał 1 lipca 2001 roku. Aby go odnaleźć trzeba kierować się na zachód do ujścia Warty do Odry – północno-zachodni kraniec województwa lubuskiego. Rzeka Warta dzieli ponad osiem tysięcy hektarów Parku na część północną i południową. Obwód Ochronny Polder Północny od rzeki oddziela wał przeciwpowodziowy.  W części południowej zaś notuje się bardzo duże roczne wahania poziomu wody, które dochodzą nawet do 4 m. Na ten obszar zalewowy składają się Obwody Ochronne Słońsk i Chyrzyno (gdzie znajduje się również siedziba dyrekcji Parku).

Park Narodowy Ujście Warty zwierzęta
Park Narodowy Ujście Warty, polder płn. Rejon Starej Warty. Autor: MOs810 /CC BY-SA 4.0

Symbol Parku

Symbolem Parku Narodowego Ujście Warty jest gęś zbożowa. I nic w tym dziwnego, gdyż jesienią jest ona absolutną królową Parku. Na nadwarciańskich rozlewiskach zatrzymują się krocie migrujących ptaków. Koncentracja arktycznych gęsi (dominują zbożowe, ale można spotkać też gęsi białoczelne) przekracza wówczas 100 tysięcy osobników – maksymalnie stwierdzono aż 200 tysięcy. Jeżeli szukasz ciszy, spokoju i rozległych przestrzeni, dających odpocząć oczom wykończonym światłami monitorów to Park Narodowy Ujście Warty jest miejscem wprost do tego stworzonym.  Od wschodu do zachodu słońca, przez okrągły rok można rozkoszować się kojącym kontaktem z naturą. Dla miłośników czynnego wypoczynku poprowadzono dwa znakowane szlaki turystyczne, a ponadto dostępnych jest kilka ścieżek przyrodniczych oraz wiele dróg dla pieszych i rowerzystów. Cyklicznie organizowany jest też pieszy rajd “Rok w Parku”. Zapaleni turyści również znajdą tu ciekawostki dla siebie. Park Narodowy Ujście Warty to nie tylko przyroda – na jego terenie odnajdziemy miejsca atrakcyjne turystycznie. Należy tu wymienić „kostrzyńskie Pompeje”, czyli mury kurtynowe twierdzy Kostrzyn z ruinami zamku i kościoła farnego, które prezentują ciekawy układ urbanistyczny dawnego miasta.  Można podziwiać zabytkowe sztukaterie w zespole pałacowo-parkowym w Dąbroszynie – zbudowany jeszcze w XVII wieku. Jeżeli dotrzemy do Słońska, to czekają tam na nas ruiny gotyckiego zamku Joannitów.

Świat Zwierząt i Roślin

Największym bogactwem Parku są jednak zwierzęta i rośliny. Dlatego też te nieco niedostępne i bagniste tereny są tak chętnie odwiedzane przez wszelkich miłośników przyrody, ornitologów i obserwatorów ptaków.

Nasięźrzał pospolity
Ophioglossum vulgatum – plant. Autor: Orchi /CC BY-SA 3.0

Pierwotną roślinność na tych terenach stanowiły lasy łęgowe i zarośla wierzbowe. Obecnie nawiązuje do tego flora wykształcająca się wzdłuż koryta Warty. Wśród roślin objętych całkowitą ochroną gatunkową należy wymienić wspominane już na wstępie salwinię wodną oraz nasięźrzał pospolity. Spośród gatunków objętych ochroną częściowo w Parku znajdziemy m.in.: dzięgiel litwor, listerę jajowatą, goździki piaskowe i grzybienie białe.

Fauna Parku

Fauna Parku Narodowego Ujście Warty w dużej mierze stanowią ptaki (w tym gęś zbożowa jego symbol). Rozległe łąki, pastwiska i tereny podmokłe to unikalna w skali kraju ostoja ptaków wodnych i błotnych. Dotychczas stwierdzono tu występowanie ich 280 gatunków. Większość z nich wybiera ten obszar jako miejsce lęgowe. Często są to ptaki rzadkie, zagrożone wyginięciem w Europie m.in.: rybitwa czarna i białowąsa, wodniczka, kropiatka, derkacz. Łabędzie krzykliwe i nieme, bieliki, kaczki (8 gatunków) i gęsi znajdują u Ujścia Warty swoje zimowiska.

Kropiatka
Spotted Crake. Autor: Peter Jacobs /CC BY-SA 2.0

Wody Parku obfitują bogactwem ryb. To m.in. leszcze, karpie, płocie, wzdręgi, szczupaki, sandacze, sumy, a także kozy, bolenie, piskorze i różanki. Zaś trocie wędrowne i łososie przepływają tędy aby dotrzeć na tarliska w dorzeczu Drawy. (Wędkarzy zapewne ucieszy fakt, iż na terenie Parku wyznaczono miejsca dla amatorskiego połowu ryb.) Ambasadorami innych grup zwierząt są: wydry, bobry, borsuki, sarny, dziki, żaby, ropuchy, kumaki nizinne, traszki, zaskrońce, padalce, jaszczurki zwinki oraz imigranci z dalekich stron – norka amerykańska, szop pracz, jenot i piżmak. Park Narodowy Ujście Warty kusi nas również swoją ofertą rozrywkową i edukacyjną. Jako ciekawostki trzeba wymienić organizowane tu „Święto Krowy” i „Święto Mokradeł”. Park uczestniczy też w inicjatywach organizowanych przez inne instytucje jak np. „Zlot Obywateli Rzeczpospolitej Ptasiej”. Najważniejsze działania edukacyjne są jednak skierowane do dzieci i młodzieży – warsztaty przykładowo: ”Do czego jest nam potrzebny Park Narodowy”, jednorazowe akcje np. „Zostań tropicielem dzikich wysypisk”, konkursy plastyczne, literackie, teatralne. Wiadomo, czym skorupka za młodu nasiąknie…Ale jak widać, każdy znajdzie tu coś dla siebie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *