Artykuły

Ogrody botaniczne a arboreta

Bardzo często zwykliśmy używać na zmianę takich określeń jak ogród botaniczny oraz arboretum. Wiele osób jest przekonanych, że te nazwy oznaczają w rzeczywistości to samo. Tak jednak nie jest, a ogród botaniczny i arboretum różnią się między sobą wieloma cechami. Jakimi?

Arboretum

Ogród botaniczny jest niczym innym, jak kolekcją różnych gatunków roślin oraz ich odmian. Taki ogród pełni przede wszystkim funkcje naukowe oraz dydaktyczne. Ogród botaniczny jest jednocześnie miejscem, które sprzyja nie tylko ochronie roślin, ale także rekreacji. Piękne ogrody botaniczne można zobaczyć w wielu miastach będących jednocześnie ważnymi ośrodkami naukowymi, jak Poznań, Warszawa oraz Wrocław.

Arboetum

Arboretum ma już zupełnie inny charakter i różni się od tradycyjnego ogrodu botanicznego, choć często zdarza się, że stanowi jego część. Ze względu na rośliny, które można tutaj spotkać, arboreta nazywane są również ogrodami dendrologicznymi. Jest to w pewnym sensie odmiana ogrodu botanicznego, jednak występuje w nim tylko i wyłącznie roślinność drzewiasta. Nie zobaczymy tu zatem roślin leczniczych oraz kwitnących kwiatów. Spotkamy za to liczne gatunki drzew, krzewów i krzewinek. Jednym z ciekawszych tego typu obiektów w Polsce jest Arboretum Kórnickie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *