Artykuły

Niezwykła japońska wioska lisów!

W japońskiej mitologii lis występuje jako obdarzony magicznymi zdolnościami, rozumny bohater. Rudy zwierz, podobnie jak w polskich przysłowiach, słynie ze swojej przebiegłości; w azjatyckich podaniach często przyjmował postać człowieka, by dać nauczkę tym, którzy kpili z jego sprytu. Występował także jako łącznik między światem ludzi a bogów. Nic więc dziwnego, że Japonia to jedyne miejsce na świecie, gdzie znajduje się wioska lisów – schronisko, pod którego opieką znajduje się sześć gatunków lisów, jedna z najciekawszych atrakcji przyrodniczych na mapie Kraju Kwitnącej Wiśni.

Zao Fox lisy

Japońska wioska lisów – co to jest? 

Lisie sanktuarium położone jest u podnóży gór Miyagi w miejscowości Zao Fox. W japońskim kitsune, czyli świecie lisów, mieszkają – poza znanym tu lisem rudym – lisy srebrne, platynowe, których czarne futro pokrywają srebrne pasy, polarne – odmiana niebieska i biała, oraz krzyżówki tych gatunków. W Fox Village żyje około stu osobników. Większą część schroniska stanowi otwarta przestrzeń, po której zwierzęta wędrują wolno. Miejsce to jest również przeznaczone dla zwiedzających, którzy mogą spacerować wśród dzikich lisów (na zamkniętych platformach), obserwować je, a za opłatą stu jenów nawet nakarmić. Samo wejście na teren lisiej wioski kosztuje tysiąc jenów. Za dodatkowe czterysta można wziąć jednego z puchatych mieszkańców wioski na ręce i głaskać. Część zwierząt żyje jednak w klatach lub na łańcuchach – szczególnie te, które wymagają szczególnego traktowania.

Japońska wioska lisów

Najsłodsze miejsce na świecie?

W naturalnym środowisku lisy żyją w małych grupach bądź samotnie, w Fox Village zwarte są jednak w duże stado. Są to zwierzęta dzikie, stąd lisie sanktuarium nie spełnia roli tradycyjnego schroniska. Lisów nie można przygarnąć ani adoptować, a ich obecność w wiosce służy głównie celom turystycznym. Z tego powodu władze miasta Zao promują i wspierają finansowo miejsce jako atrakcję dla zwiedzających z całego świata. Zwierzęta przyzwyczaiły się do widoku turystów, stąd chętnie pozują do zdjęć i dają się głaskać, licząc na przekąski. Lisia wioska nazywana jest najsłodszym miejscem na świecie, choć według niektórych opinii nastawiona na zysk atrakcja służy raczej turystom niż futrzanym zwierzakom. Przekonać się o tym można jednak tylko w podróży do urokliwego Zao Fox.

Wioska lisów w Japonii

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *