Artykuły

O niezidentyfikowanych istotach latających koloru ciemnego!

Są w życiu problemy tak trywialne, że wspomnienie o nich większość ludzi zbywa pobłażliwym uśmiechem. Są w życiu pytania, na które każdy zna odpowiedź- a przynajmniej tak się wszystkim wydaje. I dopiero zwerbalizowanie tych pytań zapoczątkowuje długą, pełną napięcia ciszę, kiedy to jednostka ludzka orientuje się, że wie mniej, niż jej się wydaje. Jedną z takich zagadek jest bardzo prosty problem- które z tych czarnych stworzeń ze skrzydłami, skaczących wesoło po trawniku jest krukiem?

Kruk, wrona, gawron czy kawka? Na pierwszy rzut oka nie tak łatwo zgadnąć. Zwłaszcza, gdy za oknem obiekt zainteresowania patrzy się na człowieka wyczekująco i z rosnącą pretensją. Spróbujmy więc zidentyfikować różnice i cechy charakterystyczne poszczególnych gatunków, żeby „daj mi spokój” nie było naszą odpowiedzią na podobne pytanie.

Kruk ptak
Kruk
Wrona ptak
Wrona


Zacznijmy od kruka. Jako gatunek chroniony i o mocno ograniczonej liczebności powinien on reprezentować mniejszą część analizowanej przez nas opierzonej grupki. Jego postura na pewno przyciągnie naszą uwagę – jest on ptakiem dość sporej wielkości. Co jednak najważniejsze- kruk nie uznaje szarości- na całym jego ciele pióra są czarne i lśniące. Ostatnią cechą, która powinna pomóc nam uznać analizowane zwierzę za kruka jest ogon, z piórami tworzącymi charakterystyczny klin. Dla odmiany wrona czarne ma tylko skrzydła, głowę, pierś i ogon. Całą resztę jej ciała pokrywają piórka koloru szarego i to właśnie po tym charakterystycznym ubarwieniu najłatwiej ją rozpoznać (mowa tu o wronie siwej, najliczniej występującej w naszym kraju). Jest również troszeczkę mniejsza od kruka, nie tak mała jednak jak kawka.

Kawka ptak
Kawka
Gawron ptak
Gawron


Ten najdrobniejszy z rozważanych przez nas ptaków wyróżnia się również kolorystyką- najłatwiej zidentyfikować go po szarym karku i bokach szyi. Natomiast stworzenie, które najłatwiej jest pomylić z krukiem to gawron. Zwierzę to wielkością zbliżone jest do wrony, jednak całe jego ciało pokryte jest czarnymi, błyszczącymi piórami. By definitywnie stwierdzić, że dany ptak jest właśnie gawronem, najlepiej dokładnie przyjrzeć się jego dziobowi. Cechą charakterystyczną tego gatunku jest brak piór u jego nasady. Dziób gawrona jest również smuklejszy niż ten u kruka.

Jak widać, nawet z pozoru identyczne istoty latające posiadają swoje cechy charakterystyczne, a ich znajomość może pozwolić nam w końcu zidentyfikować czarnych przedstawicieli opierzonej fauny. Zaopatrzeni w odpowiednią wiedze teoretyczną możemy więc bez obaw podejmować próby zaklasyfikowania napotykanych stworzeń do konkretnego gatunku, dla własnej satysfakcji lub w celu zaskoczenia znajomych.

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *