Artykuły

Niesamowita inteligencja czyli jak polują orki?

Orki (orcinus orca) zaliczane są do rodziny delfinowatych, jednak w przeciwieństwie do swoich krewniaków są niebezpiecznymi zabójcami. Ich piękny wygląd bywa mylący, zwłaszcza, kiedy mamy okazję podziwiać je w oceanariach, gdzie trenowane są i pokazywane jako atrakcja turystyczna.

Orka oceaniczna

Strategie wspólnego polowania

Ze względu na ofiary, na jakie polują orki, można podzielić je na trzy grupy: orki przybrzeżne, szelfowe oraz wędrowne. Dostosowując się do warunków i otoczenia w jakim przyszło im żyć, orki zaczęły polować na różne typy zwierząt. Choć zróżnicowane są pod kątem wyglądu, wielkości i zwyczajów łowieckich, wszystkie są doskonałymi myśliwymi występującymi w morzach całego świata.

Wśród pierwszej grupy znajdują się orki polujące na łososie, śledzie i mniejsze ryby. Jak polują orki na tę grupę zwierząt omówimy na przykładzie ławic śledzi.

Swoją przygodę rozpoczynają w małej grupie, gdzie każdy ma wyznaczone zadanie i panuje pełna koordynacja. Dzięki stałej komunikacji orki są w stanie szybko dostosować się do sytuacji. W przypadku polowania na śledzie posiadają one określoną strategię łowiecką.

Najpierw zapędzają ryby w skupiska, nad którymi mają pełną kontrolę. Dokonują tego poprzez puszczanie bąbelków pod wodą, uderzanie ogonem oraz naprzemienne wynurzanie się i nurkowanie wokół ławicy. Nie mogą dopuścić do tego, aby ryby skryły się w głębinach, dlatego naganiają je tuż pod powierzchnię wody. Następnie, kolejno pod grupą śledzi wykonują okrążenia, tworząc wir. Gdy ryby są wystarczająco zdezorientowane, orki uderzają ogonami, ogłuszając je, po czym pożerają.

orki oceaniczne ocean

W kwestii tego, jak polują orki szelfowe jest jeszcze wiele do odkrycia i zbadania, mimo to udało się zaobserwować, że na swoje ofiary wybierają one duże ryby, mniejsze rekiny, foki, pingwiny, morsy.

Podczas polowania na foki, orki nie rzucają się od razu na swoją ofiarę. Zamiast tego metodycznie doprowadzają ją na skraj wyczerpania, aby ostatecznie wciągnąć ją pod wodę i pożreć. Na początku wywołują fale, które zrzucają ssaka z kry, po czym wytwarzają wir. Foka walczy o życie, a kiedy wyczerpana wdrapuje się z powrotem na krę, orki wciągają ją siłą pod wodę, gdzie tonie, zbyt wyczerpana, żeby się wynurzyć.

Najniebezpieczniejszymi i najsilniejszymi przedstawicielami tego gatunku waleni są jednak orki wędrowne, które stały się jedną z przyczyn wymierania wielorybów i ssaków morskich. Choć wieloryby są od nich większe, orki wypracowały metodę, dzięki której są w stanie wygrać z młodymi osobnikami i poważnie zaszkodzić dorosłym.

To, jak polują orki na wieloryby, zaobserwowali oceanolodzy. Najpierw zbierają się w stadzie, zazwyczaj 30 osobników, a następnie w pełnej szybkości uderzają głowami w całe ciało walenia. Szacuje się, że blisko 1/3 populacji wielorybów rocznie staje się ofiarami orek.

Jednak mimo swojej niebywałej współpracy w obrębie własnej grupy, orki rzadko polują z innymi gatunkami.

Piękni zabójcy

Orki uważane są za piękne zwierzęta, niewielu zaś zdaje sobie sprawę, jak niebezpiecznymi i inteligentnymi drapieżnikami są naprawdę, a ponieważ zawsze pracują w grupie, wielkość ofiary zwykle nie ma dla nich znaczenia.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *